“Dan passen we toch gewoon de regels van het spel aan!”

“Dat sport, media en commercie enige samenhang met elkaar vertonen is niet nieuw, maar we kunnen in Europa nog wat leren van onze Angelsaksische broeders op het gebied van sport en media.” TwoMinds partner George Freriks trok met een delegatie van sportclubs en mediabedrijven naar Londen en New York om te leren van de besten. Met afgevaardigden van onder meer Feyenoord, PSV, Ajax, FC Twente, Eredivisie Live, Eyeworks ging George langs o.a Arsenal, de Premier League, Sky, de New York Yankees, de NFL (National Football League), de MLB (Major League Baseball) en ESPN.

“Wederom een zeer interessante reis, zeker voor mij als sportliefhebber én mediaprofessional”, aldus George. “Iedereen was laaiend enthousiast over de manier waarop sport in de VS en Engeland vermarkt wordt. Daar lopen ze ver voor op ons. We kunnen nog veel leren van de manier waarop de Amerikanen omgaan met sport. In de VS denken de sportmensen en de mediamensen samen na over hoe de sport aantrekkelijk te maken voor het publiek, zonder de sport in diskrediet te brengen. Een verademing!” Ook Voetbal International wijdde een stuk aan deze reis.

George schreef het volgende verslag over de trip:

“Dan passen we toch gewoon de regels van het spel aan!”

Dat sport, media en commercie enige samenhang met elkaar vertonen is niet nieuw, maar we kunnen in Europa nog wat leren van onze Angelsaksische broeders op het gebied van sport en media. Dat bleek wel tijdens een vijfdaagse tour langs de belangrijkste spelers in de internationale sport en media wereld in Londen en New York. Met een groep uit de wereld van sport en media gingen we op bezoek bij o.a. Sky, Premier League, Arsenal, Google, ESPN, NBA, NBC, Yankees etc.

Rechtenhouders, clubs, broadcasters en sponsors/adverteerders hebben een gezamenlijk belang om de waarde van sport zo hoog mogelijk te houden. Live sport is één van de dragers van het ‘ecosysteem’ van broadcasters en distributeurs. Niet voor niets dat zenders als ESPN bereid zijn om tot en met 2022(!) rechten vast te leggen. De waarde van ‘prime sport content’ stijgt nog steeds. Het kunnen zien van live sport is ongeveer de laatste reden voor de consument om zijn kabelabonnement of de binding met een broadcaster vaarwel te zeggen.

Aan de oostkant van de USA is dan ook veel minder angst voor nieuwe spelers als Google en Apple dan aan de westkust waarbij de producenten van films en series steeds meer beseffen dat tijd- en platformonafhankelijke distributie de toekomst is. Zo niet in de sport! Daar is ‘live’ king en vergeet men ook niet de toegevoegde waarde van een broadcaster als producent van sport en van ‘context’ door het gebruik maken van archief, statistics, analytici, etc.

De onderlinge verwevenheid is evident: geen volle stadions? Minder rechtenvergoeding! Want de consument wil niet naar lege tribunes kijken! Wordt de sport als minder aantrekkelijk ervaren, dan veranderen we toch gewoon de regels. De baseball kijkerspubliek vergrijst, want een baseball wedstrijd is voor de jeugd te saai en duurt te lang, dus gaan we kijken hoe het sneller en korter kan! De NFL evalueert elke week(!) de samenwerking met de omroepen en de manier waarop het spel in beeld wordt gebracht en of de regels nog wel in het voordeel van de consument werken.

Volle stadions trek je door een gerichte marketing: tijdens elke levensfase van de consument een andere aanpak, zo hoorden we bij Arsenal. Een kind vraagt zijn ouders te betalen, een puber betaalt een beetje zelf, een jong volwassene heeft relatief veel geld maar weinig tijd en een wat oudere is een prima ambassadeur en wil wat leuks met de kleinkinderen. Als het stadion maar vol komt. In het digitale domein is het van belang aantallen te draaien. Arsenal heeft meer fans in Azië dan in Europa. Goed voor de merchandising, maar ook waardecreatie voor de sponsors.

Via sociale media op zichzelf hoeft geen geld verdient te worden. De Nederlandse vraag ‘wat verdien ik er aan?’ is niet relevant. Het gaat om waardecreatie voor je sponsors en andere stakeholders: beter een miljoen fans in de cloud, dan tien in het stadion. Bovendien kunnen sociale media gebruikt worden om de fanbase te verjongen, wat interessant is voor adverteerders en sponsors.

In New York lacht men om achterhaalde organisaties als UEFA en FIFA die weigeren cameradetectie en andere innovaties toe te laten en daarmee onvoldoende oog hebben voor wat de consument wil. Daarmee creëert men uiteindelijk minder waarde dan mogelijk zou zijn. Ook wordt de bezoeker aan het stadion te weinig gepamperd. Het ontbreken van WiFi in en om het stadion wordt in de USA tenminste serieus aangepakt. De consument kan dan via zijn second screen zelf statistics genereren en herhalingen bekijken, ietsje duurder maar veel sfeervoller dan thuis voor de buis.

-George Freriks

De volgende trip is in september naar New Jersey, Dalles en de Bay Area rond het thema glasvezel en dienstenontwikkeling!

george.freriks@twominds.nl
Twitter: @GeorgeFreriks